ברוכים הבאים למעטפ"ת תוכנית מעטפ"ת תקנה למחנכים והמורים המקצועיים בבית הספר כלים מתחום הטיפול שיאפשרו להם לתת מענה רגשי-טיפולי לילדים …

חינם

About Course

ברוכים הבאים למעטפ"ת

הפסיכולוגים של מעטפת
צוות מעטפ"ת: רחל כרמל, פרופ' אליעזר יריב, וגיא יריב
תוכנית מעטפ"ת תקנה למחנכים והמורים המקצועיים בבית הספר כלים מתחום הטיפול שיאפשרו להם לתת מענה רגשי-טיפולי לילדים במצוקה. במסגרת התוכנית המורים יעברו הדרכות קבוצתיות (בעיקר בזום, אולי גם פיזית אם משרד החינוך יאפשר). לאחר ההדרכות יתחילו מפגשים פרטניים של כל מורה עם פסיכולוג-מעטפת וביחד הם יבנו תוכנית טיפול לילד אחד.  בהמשך הילד ייפגש עם המורה לפי התוכנית תוך השגחה מרחוק של פסיכולוג-מעטפ"ת.  בסיום התוכנית יהיה מפגש משוב ומעקב ובניית תוכנית להמשך הטיפול בלי הפסיכולוג. בקורס המקוון הזה תקבלו הרבה מאד דברים:
  • הקלטה של ההרצאות
  • הסברים על טכניקות טיפול ודרכי התמודדות
  • פורום לשאלות ותשובות עבור מורי בית הספר
  • קבצים ומאגרי הסבר

הצטרפות לקורס


כל מורה בתוכנית מוזמן להצטרף לקורס המקוון.  ההצטרפות היא חינם,  ונעשית בלחיצה על כפתור ההצטרפות  הצהוב. לאחר מכן תתבקשו לבחור שם משתמש ולכתוב תיאור קצר על עצמכם. מרגע זה תקבלו גישה לתכני הקורס: המצגות, המאמרים, הקלטות של הרצאות ודוגמאות של תוצרים כפי שנוצרו במחזורים קודמים. בנוסף תוכלו להשתתף בפורום של הקורס ולהעלות שם שאלות ובעיות וגם לספר על הצלחות או לתרום טיפים משלכם.

מהן תוכניות הכלה (ומי משלם על מעטפ"ת)?

הכנסת ומשרד החינוך חוקקו ב-2016 חוק שמשלב עוד ועוד תלמידים עם מוגבלויות בכיתות הרגילות. המהלך הזה גורם לכך שהמורכבות האנושית בכיתות גדלה מבלי שהמורים קיבלו הכשרה מתאימה כיצד להתמודד עם הגיוון הזה. אף שמשרד החינוך מעסיק פסיכולוגים ויועצות בכל גן ובית הספר יש מחסור משמעותי בתקנים ואנשי מקצוע שיוכלו לסייע למורים לנהל את כיתותיהם ולטפל בהפרעות ובעיות התנהגות. התוצאה - עליה בכמות הילדים הסובלים מקשיי הסתגלות שונים (בעיות משמעת, קשיים חברתיים, קשיים לימודיים). לשם כך משרד החינוך תיקצב כ-400 מיליון ש"ח ל'תוכניות הכלה', ועל אף שהסכום נשמע עצום, הרי שמדובר בכמה עשרות אלפי שקלים בודדים לכל בית ספר. התוצאה היא שרק מיעוט מהילדים עם הבעיות מקבל מענה לקשיים אלו במסגרת תוכניות ההכלה הקיימות. לשם כך פיתחנו את תוכנית מעטפ"ת, המרחיבה את יכולת המענה הריגשי של בית הספר לתלמידיו.

למה מעטפ"ת הכרחית לבית הספר שלך?

 • השמיכה הטיפולית קצרה מדי בבית ספר ישראלי יש מאות תלמידים, עשרות מורים, יועצת אחת, וחצי תקן לפסיכולוג.
 • והיא תתקצר עוד יותר בשנה הבאה הכנסת ומשרד החינוך החליטו לשלב עוד תלמידים עם צרכים מיוחדים בחינוך הרגיל
 • והמצב הולך ומחמיר בעיות שלא מטפלים בהן בזמן עשויות להחריף ולדרוש הרבה יותר טיפול בהמשך.
 • מורה ישראלי למד 4-6 קורסים בפסיכולוגיה. אז מה?  ומה עם הכשרה בשילוב התלמידים המתקשים? ואיך מנהלים כיתה כזו בלי שחיקה והתקף לב?
 • אבל בית הספר יכול להפוך לסביבה טיפולית מצוינת משום שהתלמידים באים אליכם מדי יום ולצוות המורים יכולות גבוהות בהכלה והוראה.
 • וגם למידה וטיפול מרחוק הוכחו מחקרית (במיוחד בקורונה) עשרות מחקרים מראים שבתכנון נכון אפשר ללמד, להכשיר ולטפל מרחוק.

שיטת הטיפול התלת-שכבתי של מעטפת

תחת מעטפ"ת הטיפול בילד נעשה על ידי מי שהכי קרוב אליו, המורה, בהשגחה צמודה (ישירה ומקוונת) של פסיכולוג מומחה. הפסיכולוגים שלנו משתמשים בפרוטוקול אבחון בלעדי כדי לאפשר למורה לזהות בעיות בשלב מוקדם מאד. לאחר שהמורה מחליט לסייע לתלמיד, הוא מקבלת הנחיה כיצד לאסוף מידע וביחד עם הפסיכולוג הם בונים תוכנית התערבות באישור ההורים. בשלב הבא המורה עובר הדרכה מקוונת שנותנת לו את כלים ממוקד לטיפול רק באותן בעיות שעלו באבחון. המורה עורך את ההתערבות – כמה פגישות שנפרשות לאורך 6-8 שבועות ובמקביל מקבל הנחייה מקוונת מהפסיכולוג.

איך תוכנית מעטפ"ת עובדת בבית הספר 

מעטפ"ת היא תוכנית שנתית המשלב הדרכה וליווי פרטני למורים, סדנאות קבוצתיות לצוות, והדרכות מקוונות למורים והצוות הטיפולי. תוכנית מגדילה מאד את מספר התלמידים שמקבלים סיוע לקשייהם; משפרת את מיומנויות ניהול הכיתה של המורה בכיתות משלבות ומגבירה את תחושת המסוגלות העצמית של צוות המורים. התוכנית תהפוך עם השנים לדרך חיים בבית הספר, תגדיל משמעותית את היקף המענה הרגשי חברתי לתלמידי בית הספר תוך שיפור האקלים הלימודי והרגשי בכיתות.

הרצאות וסדנאות קבוצתיות:

תוכנית מעטפת כוללת 3 הרצאות לסגל ההוראה, בהן המורים נחשפים לפרוטוקול הטיפולי, מכירים את כלי האיבחון ולומדים איך להקנות לילדים עם בעיות התנהגות כלי התמודדות. כמו כן המורים צופים בשיחות התערבות שמעבירים מדריכי מעטפ"ת לתלמידים שנבחרו.

הדרכה וליווי פרטני למורים

פסיכולוג מעטפ"ת נפגש עם כל מורה מספר פעמים לאורך השנה כדי לבחור ילדים לטיפול, לבנות ביחד תוכנית התערבות, ואז לבצע את ההתערבות תוך דיווח ותמיכה שיבטיחו השגת המטרות.  התוכנית כוללת 2 ילדים שיקבלו טיפול מעמיק בכל כיתה (כלומר להכפיל את היקף המענה הטיפולי לילדי בית הספר) וכן עזרה קלה יותר לילדים נוספים בכיתה.

הדרכות מקוונות למורים ולהורים

תוכנית מעטפ"ת כוללת ספריה של כלים טיפוליים קלים להקניה שמורים והורים יכולים לצפות או לקרוא, וליישם תחת הנחיית פסיכולוג מעטפ"ת. בנוסף המערכת כוללת פרוטוקול דיווח מקוון שמבטיח מעקב שוטף אחרי כל ילד וכל מורה בכל בית ספר, כך שהנתונים משמשים לזיהוי בעיות מוקדם.

המחקר מאחורי מעטפ"ת

תוכנית מעטפ"ת נוסתה במהלך חמש שנים ניהול בעיות משמעת. 80 סטודנטיות לתואר שני, כולן מורות מנוסות, ערכו התערבות עם תלמידיהן. הממצאים הראו שבהשוואה לקבוצת ביקורת חל שיפור משמעותי בתפקודם הרגשי והחברתי של תלמידים בקבוצת הניסוי. לקריאת המחקר בקרו אותנו ב-www.eliezeryariv.com תוכנית מעטפ"ת אושרה על ידי משרד החינוך ונמצאת במאגר התוכניות (מספרה 7675).

הצעד הראשון: הקלק על הצטרפות לקורס בכפתור הצהוב למעלה.

About Instructor

תמונת פרופיל
טיפול רגשי בית ספרי
Courses
7
4.25 4.25
Reviews
0
Students
114

Curriculum

Reviews

NA

דירוגי 0
 • 5 כוכבים0
 • 4 כוכבים0
 • 3 כוכבים0
 • 2 כוכבים0
 • 1 כוכבים0

לא נמצאו ביקורות עבור קורס זה.

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.
he_ILHE_IL