מהו ה'תקציב השקלי' להשתלבות והכלה?

כל בית ספר בישראל מקבל תקציב בשקלים, שאותו מנהל/ת בית הספר יכולה להוציא לפי בחירתה על תוכניות שאושר ע"י משרד החינוך (לדוגמה תוכנית מעטפ"ת).

התקציב נע בין 20,000-120,000 ש"ח, תלוי בגודל בית הספר, בשכבת הלימוד וברקע הסוציואקונומי של התלמידים. בכסף הזה בית הספר יכול לרכוש סדנאות לילדים או למורים, ליווי טיפולי, חוגים שונים וכד'. הכסף מיועד לתלמידי החינוך הרגיל ואינו מיועד לתלמידי חינוך מיוחד.

רקע: למה כסף לשילוב והכלה?

צוות פסיכולוגיםבשנים האחרונות משרד החינוך פועל לשלב את ילדי החינוך המיוחד בכיתות רגילות. יש לזה הרבה יתרונות מבחינת ילדי החנ"מ, אבל השילוב הזה גובה מחיר יקר מתלמידי החינוך הרגיל ומהמורות שלהם: יותר הפרעות, קצב איטי יותר, ולפעמים גם אלימות.

כדי להקל על המורים והתלמידים, משרד החינוך הכניס עשרות אלפי 'מורות-שילוב' לבתי הספר, אבל למרות התרומה החשובה שלהן נזקי השילוב עדיין גבוהים. לכן לפני שלוש שנים חוקקה הכנסת תיקון לחוק החינוך המיוחד שכולל תקציב מיוחד לסייע בהכלה- כלומר להקל על ילדי החינוך הרגיל והמורים שלהם להכיל את ילדי החינוך המיוחד.

תוכניות השתלבות והכלה מאושרות

כדי להוציא את הכסף הזה משרד החינוך מזמין גופים פרטיים וציבוריים להציע תוכניות השתלבות והכלה מאושרות. כל תוכנית כזו עוברת אקרדיטציה מסודרת במינהלת ואלו שעומדות בתנאים מקבלות מספר אישור (לדוגמה האישור של מעטפ"ת הוא #7675).

בית ספר יכול לקחת תוכנית שילוב אחת או לפצל את התקציב בין כמה תוכניות מאושרות. אבל מרגע שהוא מאשר את התקציב לתוכנית לא ניתן לעשות בה שינויים.

צריכים עזרה בבחירת תוכנית הכלה?
התקשרו אלינו 077-5113300

01/10/2020

0 responses on "מהו ה'תקציב השקלי' להשתלבות והכלה?"

Leave a Message

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.