ההצלחה שלי במעטפ"ת – דיווח מקרה

ד"נ, מחנכת כיתה ד' במגזר הערבי בצפון השתתפה בפרוייקט מעטפ"ת בשנה"ל תש"פ

רפלקציה על הקורס והמטלה:

שיעור מעטפתהקורס היה מעניין מאוד והקנה לי כלים חדשים ונקודת מבט אחרת לטיפול בבעיות התנהגות ובעיות רגשיות אצל ילדים, תופעה אשר רווחת מאוד בכיתתי ובבית הספר בו אני מלמדת. באמצעות הקורס הבנתי את החשיבות של איסוף מידע מכמה שיותר גורמים כדי להבין את שורש הבעיה של הילד.

כמחנכת וכרכזת הכלה המלווה מורים רבים ישנה נטייה למקד את הטיפול בקשיי הילד במחנכת הכיתה שלא תמיד יודעת מה לעשות. המיקוד במחנכת מתבטא גם באיסוף המידע על הילד וגם במציאת פתרון לקשיים תוך התמודדות עימם לעיתים בחוסר אונים מוחלט.

תכנית מעטפ"ת אליה נחשפתי במהלך הקורס חשפה אותי לדרכי פעולה אחרות שבה גם המחנכת מקבלת תמיכה שכל כך חיונית וכובד המשקל הטיפולי לא מתבסס רק עליה. כמו כן, הקורס זימן לי התבוננות בכלים טיפוליים חדשים והבהיר לי בצורה מקצועית את הגורמים לקשיי ההסתגלות האפשריים של הילדים וכיום אני מרגישה שיש לי כלים לשים את האצבע על הקושי של הילד בצורה ברורה יותר.

העומס עלי כמורה:

באשר להכנת המטלה, המטלה הייתה מורכבת וארוכה והרגישה כמו עבודת מחקר על הילד. בסופו של תהליך המאמץ השתלם מפני שאיסוף הנתונים היה פרקטי ויישומי להבנת הקשיים של הילד ומקורם וכן למציאת פתרונות לטיפול בקושי. למרות שלא הצלחתי ליישם את תכנית ההתערבות הלכה למעשה בשל המגבלות, כשבניתי אותה הרגשתי שהיא עשויה לסייע לתלמיד שלי בשל ההבנה של מקור הקושי.

באמצעות הבדיקה האטיולוגית, הסוציוגרמה, הריאיון האישי ושאר הכלים הנוספים קבלתי תמונת מצב שונה ממה שחשבתי תחילה לגבי קשיי ההסתגלות של התלמיד. ההבנה המחודשת כיוונה אותי בכתיבת תכנית ההתערבות.

השפעות לטווח ארוך

לשמחתי בשנה הבאה אני אמשיך לחנך את הכיתה ואוכל לבדוק את השפעת הכלים על שיפור המוטיבציה של התלמיד ובמקביל לדרוש עבורו טיפול רגשי. אני מודה לך על הכלים הרבים שקבלתי ויותר מכך קבלתי בטחון וסוג של מצפן שיכוון אותי בדיוק כיצד עליי לטפל בקשיים של תלמידיי.

יחד עם זאת בכדי לגלות שליטה מעמיקה יותר בהבנת הגורמים והמיומנויות אני מרגישה שעליי ללמוד ולהעמיק בכך יותר ואף להסתייע באנשי מקצוע מהתחום מפני שהם מהווים נדבך חשוב מאוד בחידוד הבנת הקושי ותכנון תכנית ההתערבות.

14/07/2020

0 responses on "ההצלחה שלי במעטפ"ת - דיווח מקרה"

Leave a Message

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.