יחסי מורים ותלמידים

רחל פורשנר - פסיכולוגיתשימו לב למגעים היומיומיים עם התלמידים. הם מעצבים יותר מכפי שנדמה לכם את היחסים והרצון של התלמידים לשתף פעולה ולהצליח.

מהו קשר איכותי בין תלמיד למורה?

נוכל לקבוע אותו לפי איכות התקשורת המתמשכת בין המורה התלמידים. קשר בין-אישי חיובי ויחסי הגומלין שמתפתחים לפעילות משותפת הם סימן לכך. גם דיאלוג משמעותי מוכיח שלמפגש מדי בוקר עם התלמידים  יש תוכן ויש תכלית. בעצם, המפגש הזה הוא גם תנאי להתרחשות למידה. הוא זה שמאפשר לתלמידים להיפתח למידע ולרעיונות שהמורה מעניק להם.

מערכת היחסים כרוכה בתלות הדדית, מעין משחק גומלין של השפעה. התנהגות התלמידים משפיעה על המורה, והדברים שקורים לה משפיעים על התנהגות הילדים. "ילדים, אני מרגישה הבוקר לא טוב", היא אומרת בלחש והתלמידים משתתקים בחשש ומתנהגים למופת לאורך כל יום הלימודים.

כדי להבין את היחסים ההדדיים כדאי שנתבונן על המסגרת החברתית, האם היא זמנית וקצרת טווח (יחסי מוכר-לקוח), ואולי מתמשכת (כגון משפחה). אילו צרכים של שני הצדדים משתקפים ביחסים שלהם (חום וכבוד) וכיצד כל צד ממלא את משאלותיו של רעהו. תלמידים ישמחו לשתף פעולה עם מורה שמגלה אכפתיות ויודע כיצד לשלב את הצרכים שלהם במהלך השיעור, גם כאשר דרישותיו גבוהות. הם יסרבו למורים שעסוקים בשמירה על כבודם וסמכותם, על כללי בית הספר, במיוחד כשנלווים לכך שימוש באיומים, סנקציות ועונשים.

כל אינטראקציה בכיתה מעצבת ומשפיעה על זהות השותפים לה. המעשים של המורה והתלמידים ממצבים את מעמדם בעיני עצמם ובעיני אחרים. למשל, תלמיד שיושב בשורה הראשונה ומרבה להעיר ולתקן את דברי המורה. בכך הוא ממצב אותה כמי שדבריה אינם מבוססים וסמכותה האישית והמקצועית דלה.

תחילה היא מנסה להשתיק אותו, אבל כשמאמציה נכשלים, היא מעבירה אותו לגב הכיתה, כדי שיפסיק להפריע לה. השינוי במיקום הישיבה משפיע על מידת המעורבות שלו (יורדת), על איכות הקשר עם המורה (מתמעטת), וגם על תפיסת הדימוי העצמי שלו בכיתה (כמי שמורחק מאזור ההשפעה ואינו יכול עוד להוכיח לחבריו את חוכמתו). אופן פנייתה ("נמאס לי מההערות שלך. מהיום אתה יושב בשורה האחרונה!") ממצבת אותה כדמות תקיפה שתוכל להתערב ולשנות כל דבר בכיתה. אם הוא נענה ועובר בשתיקה למקום החדש הוא מאשר את המיצוב שלה. אבל אם הוא ממשיך להתווכח (אולי כדי לא לעזוב את חברתו לשולחן), הוא מפגין עד כמה הוא נער אמיץ שמעז להשיג על החלטות המורה (ואולי גם כרומנטיקן שמסרב להיפרד ממנה). השינוי במיקום ישפיע על מעמדו ויחייב אותו לציית לכללים החדשים של יושבי הספסלים האחוריים, למשל למעט בהצבעה וביטוי אישי.

10/04/2020

0 responses on "יחסי מורים ותלמידים"

Leave a Message

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.