מנהיגות חינוכית באולם הקונצרטים

כבר יותר מעשור שאני מבקר מדי שנה בקיבוץ אילון לצפות בכיתות אמן שנערכת במסגרת התוכנית הבינלאומית "קשת אילון". "כיתת אמן" היא מתכונת מוכרת בעולם המוסיקה שנועדה להצמיח נגנים צעירים ומבטיחים שכבר רכשו את יסודות הנגינה. לשם כך הם נפגשים בקבוצה קטנה עם אמן בעל שם שמאזין לנגינתם, משוחח אתם, מנגן בעצמו כדי להמחיש את רעיונותיו, מציע להם פירוש שונה לקטע שניגנו, מספר אנקדוטות מעברו ומתייחס בעקיפין גם לאישיותם וחלומותיהם. באחת הפעמים עלה לבמה כנר צעיר מסינגפור. כשסיים לנגן את הקטע שהכין, המורה האמן – היולן חיים טאוב – התעניין איך הרגיש.

הנגן הצעיר (מתאושש מהמתח ומשחזר): בסדר. דווקא הלך טוב, אבל אני ממש עייף.

המורה (בתימהון): אתה עייף? לא ישנת בלילה?

הנגן הצעיר (בכנות): התרגשתי לקראת השיעור. כל השבוע התאמנתי. הלכתי לישון מאוחר.

המורה: הבנתי. האמת, זה ממש לא משנה אם אתה עייף או לא… (פונה לקהל באולם) תגידו, למישהו כאן אכפת שהוא עייף? (אנשים בקהל צוחקים ומנידים את הראש לשלילה). אתה יודע, הקהל כאן שילם הרבה כסף וגם בזבז זמן כדי להגיע ולשמוע מוסיקה טובה. לא אכפת להם אם אנחנו ערניים או עייפים (ממתיק סוד).. כדאי שלהבא לא תספר שאתה עייף.

הנגן הצעיר (במבוכה): בסדר.

המורה (מחייך ונזכר): אני רוצה לספר לך סיפור נחמד. לפני הרבה שנים נפגשתי עם פסנתרן מפורסם (מזכיר את שמו), בוודאי שמעת עליו (הנגן הצעיר מהנהן). יצאנו למסעדה. "תגיד", התעניינתי, "אומרים עליך שאתה אף פעם לא עייף. זה נכון?". "כשאני עייף אני נכנס מתחת לשולחן כדי שאף אחד לא יראה אותי", השיב המאסטרו.

המורה והתלמיד צחקו והשיעור נמשך. בדו-שיח הקצר הזה למד הכנר הצעיר כמה לקחים חשובים על יסודות המקצוע (שקדנות), הערכים (שאיפה למצוינות) והתדמית שנדרשת ממנו (נגינה זורמת וחלקה שמסתירה שעות וימים של תרגול מפרך).

מנהיגות על  הבמה

אבל מעניינת עוד יותר הכריזמה והתפקיד המחנך של האמן הבכיר. הוא לא ניסה להתחנף וגם לא חשש להגיד בקול רם את דעתו. הוא הסביר מה טוב ומה פגום ובחר בניסוחים בהירים וחדים, לעתים דוקרים, כאלה שהתלמיד הצעיר לא ישכח. המורה לא היסס להציב רף גבוה של מקצוענות בלי להישמע מטיף או מתנשא. לאורך כל השיעור הוא היה קשוב לנגינת עמיתו, שיבח כשהתאים והציע שינויים כשנדרש, תמיד מהמקום בו שניהם צעדו.

את ההצעות הוא ליווה בהסברים מאירי עיניים ("כשניגנת את שני הקטעים באותה נימה, כאילו שהודעת לקהל שהקטע השני אינו מעניין או חשוב מבחינתך"), כל זאת בלי לכפות את דעתו ("אני אציע ואתה תעשה את מה שמתאים לך"). אמנם הפניה לקהל המאזינים הייתה קצת מביכה אבל היא המחישה לאמן הצעיר שהנגינה מיועדת עבורם, שעליו להתחשב בהם. בדוגמה של כיתת  האמן מופיעים ארבעת מרכיבי המנהיגות המעצבת: (א) היחס האישי, התומך והמכוון. (ב) האתגר האינטלקטואלי שהמורה מציב לנגן. (ג) ההשראה שהוא נוטע בו. (ד) המודל לחיקוי שהוא מספק לנגן הצעיר. באמצעות חזון וערכים הוא נוטע גאווה ותחושת שליחות שתגביר את יכולתו לבצע יצירות קשות ומסובכות.

ואיך כל זה קשור לחינוך?

ניהול כיתה נועד ליצור סביבה לימודית עניינית ורגועה. אבל במיטבו הניהול מצליח לדרבן את התלמידים לעשות מעל ומעבר לנדרש, להצית את סקרנותם ולהותיר בהם חותם שיזכרו לזמן רב. אלה מתרחשים כשהמורה סוחף אחריו את תלמידיו מתוקף אישיותו ומעשיו.

"מנהיגות", הגדיר פרופ' מיכה פופר מאוניברסיטת חיפה, היא "היכולת להוביל אנשים אחרים לעבר מטרה משותפת". כיום מקובל שמנהיגות תלויה לא רק בתכונותיו של ההולך בראש, אלא גם במונהגים, באופן בו התלמידים תופסים את המורה ומעניקים לו השראה ועוצמה.

בספרות הניהול מקובל להבחין בין מנהיגות מתגמלת, כזו שמבוססת של יחסי חליפין של 'תן וקח', לבין מנהיגות מעצבת, שמבוססת על אישיות המורה, תכונותיו ויכולתו להביא לשינוי על ידי השראה, בעזרת חזון ומטרות. המורה המנהיג מניע את התלמידים באמצעות האישיות הכריזמטית שלו או שלה, מציב אתגרים אינטלקטואליים ובונה קשרים חמים עם התלמידים; המורה  הכריזמטית מחפשת בהתמדה דרכי עבודה והזדמנויות חדשות, גם כאשר הן כרוכות בסיכונים ונתקלות בכל התנהגות לשינוי של השגרה.

ומה אתה צריך לעשות כמחנך?

בסדנאות שלנו אנחנו כל הזמן עובדים עם המורים על שימוש באישיות שלהם ובערכים שלהם כדי להשפיע על התלמידים.  ברגע שהמורה מפסיק לפחד ומתחיל לעורר השראה, מגלים שזה הרבה יותר קל ממה שחשבנו.

לשם כך אנחנו מספרים בתחילת כל סדנה לא רק איזה כלים וטכניקות נלמד, אלא גם איזה ערכות ושינוי אנחנו רוצים להשיג, ואז לאורך הסדנה אנחנו ממחישים למשתתפים איך הם משתנים  בזכות הלמידה.

אתם מוזמנים להצטרף אלינו וללמוד להיות מחנכים מעוררי השראה.

10/04/2020

0 responses on "מנהיגות חינוכית באולם הקונצרטים"

Leave a Message

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.