חינוך לאומנות ויצירה עם כריסטופר קלאודר

כריסטופר קלאודר ואליעזר יריב בכנס יזמות חינוכית באוניברסיטת מדריד
כריסטופר קלאודר ואליעזר יריב בכנס יזמות חינוכית באוניברסיטת מדריד, 2013

כריסטופר קלאודר הוא מורה ומחנך אנגלי שלימד שנים רבות בבתי ספר אנתרופוסופיים, וגם היה יו"ר ארגון הגג העולמי של בתי ספר אלה. במסגרת תפקידו זה ביקר כמה פעמים בבתי הספר של הרשת שפועלים בישראל.

בשנת 2008 הוא נקרא להקים ולנהל תכנית לחינוך חברתי רגשי שנהגתה ומיושמת בספרד. את התוכנית יזמה קרן פילנתרופית של משפחת בנקאים ספרדית. משפחת בוטין (Botin) תורמת מדי שנה כ 30 מיליון יורו שמוקדשים, בין היתר, גם לחינוך. בקרן מאמינים שיותר חשוב לחנך ילדים להיות אנשים טובים מאשר לקבל ציונים גבוהים במבחנים. לשם כך הם פיתחו תכנית לחינוך חברתי רגשי (דומה ל"כישורי חיים" שלנו) וחינוך ליצירתיות. התוכנית זוכה לתהודה רבה ומיושמת במספר הולך וגדל של מחוזות חינוך בספרד.

בהרצאה שנשא בכנס בינלאומי שהתקיים בפורטוגל תיאר קלאודר כיצד פותחה בקרן בוטין התכנית לחינוך לאומנות. להשקפתו, בכוחה של האמנות לעורר, לרגש, לעורר השראה. האומנות מעודדת ומאתגרת אותנו  במגע שיש לה עם הרגשות שלנו. אמנות מעוררת את החשיבה ודוחפת אתו גם ללמוד מאחרים. בשונה מתוכניות לחינוך מדעי שהן "הקלישאות של העולם המודרני", חינוך לאומנות משחרר ומשנה את התפיסה של התלמידים על עצמם וגם על הלמידה ובית הספר. החינוך לאומנות יוצר אקלים של פתיחות, של נכונות להתנסות של חוויה וכיף, כזה שמתחבר היטב לצרכים שעולים בתקופת הילדות, כזה שנותן מקום לכל ילד וילד. כך למשל יש בתי ספר שרוכשים מערכות תופים וכשהתלמידים מתופפים עליהם הם נהנים ונרגעים (למרות שהתיפוף עצמו מעורר רעש). בשונה מהמאמצים של מערכות חינוך רבות לתקן כישלונות ולפעול להשלמת חסכים, החינוך לאמנות מפעיל את התלמידים ויוצר חוויות משמעותיות שממלאות את עולמם.

ברוח רעיונותיהם של מייקל פולאן וקן רובינסון, אומנות גם מעודדת את המורים לעבוד ביחד, להיות עמיתים ושותפים של אמת. לשם כך מורים יוכלו להשתמש בדמיונם ובסיפורים כדי לעורר רגשות ותובנות. מטרת התכנית שהוא מוביל נועדה להכשיר מורים רגישים שמסוגלים להיעזר באמפטיה ובדמיון כדי לשכלל את ההוראה ולטפל בהפרעות באופן שמצמיח ואינו מדכא.

28/03/2020

0 responses on "חינוך לאומנות ויצירה עם כריסטופר קלאודר"

Leave a Message

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.