מפרט תוכנית מעטפ"ת לבית ספר יסודי/חטיבה

תוכנית מעטפ"ת תכפיל את היקף הטיפול הרגשי והנפשי לתלמידי בית הספר ביחס עלות/תועלת מצויין, ותוך שידרוג האווירה הלימודית בכיתה ובביה"ס.  התוכנית מתבססת על מחקר מקיף ועל עשרות שנות נסיון, והוכחה במחקר אקדמי.

פרופ' אליעזר יריבעקרון מעטפ"ת – פסיכולוגים ומורים שיעבדו כמו רופאים ואחיות

מערך הטיפול הרגשי בבתי הספר בישראל מוגבל מאד: יועצת חינוכית אחת, מספר מורות משלבות, וקצת ליווי מהשפ"ח.  אין ספק שהשמיכה קצרה.   לשם כך פיתחנו שבה במקום להוסיף עוד אנשי מקצוע יקרים שאינם בנמצא, נשתמש בטכניקות ניהוליות וחינוכיות כדי להפעיל את סגל המורים הקיים הקיים כאנשי טיפול 'עזרה ראשונה' ולגייצר מהלך טיפולי מקיף יותר תחת הנחיה מרחוק של פסיכולוגים מקצועיים.

מעטפ"ת: מערך טיפולי  תלת-שכבתי

התוכנית מיועדת למחנכים, לצוות הייעוצי (כולל רכזת השתלבות). בתאום עם מנהל/ת בית הספר יתאפשר שילוב של מורים מקצועיים והורים. התוכנית תשלב לימוד עיוני ביחד עם התנסות מודרכת. המחנכים ילמדו לערוך שתי התערבויות פסיכו-פדגוגיות אישיות בהדרכת היועצת או רכזת ההשתלבות. ההתערבות נעשית אפילו יותר אפקטיבית כשמתקיים שיתוף פעולה בין הסביבות המחנכות, למשל המורה וההורה.

ההתקרבות של המורה לילד נותנת לו תמיכה רגשית, מאפשרת לו לדון בפתיחות בקשייו, נותנת לו משאבים ועזרה ומשרה תקוה. ילדים שסובלים מבעיות של השתלבות חברתית או לימודית, סובלים גם מפגיעה בקשר עם הדמויות החינוכיות. עריכת התערבות מגדירה מחדש את מערכת היחסים בין השניים, מקרבת את המורה ומרככת אצלו תחושות של מתח ודחייה שמתעוררות כשתלמידים מבטאים קשיי ההסתגלות.

התוכנית מותאמת במיוחד לילדים (החל מגילאי 4) וגם למתבגרים. זאת משום שבשלבים אלה של ההתפתחות ילדים יותר פתוחים לשינוי מאשר בבגרות; לסביבה המחנכת מתאפשר יותר בקלות לערוך התערבות שיטתית ולרוב השפעת ההתערבות יותר משמעותית.

איך מעטפ"ת עובדת בבית הספר (במיוחד לילדי חינוך מיוחד)

 • פסיכולוג מעטפ"ת:
  לכל בית ספר יוצמד 'מדריך מעטפ"ת', פסיכולוג חינוכי שיערוך מפגשי ההקניה במליאה; הדרכה אישית למחנכים וגם יכשיר את הצוות הייעוצי. בנוסף, המדריך גם ייתן ליווי מקוון למחנכים.
 • סדנאות מעטפ"ת
  פרופ' אליעזר יריב והצוות יעבירו סדנאות טיפוליות לסגל בית הספר, בסדנה הם מעבירים לא רק כלים מוכחים לניהול משברים רגשיים, אלא בעצם מכשירים את המורים ב'עזרה ראשונה' טיפולית תחת הנחייתו של פסיכולוג-מעטפ"ת.
  הדרכות מיוחדות יועברו ליועצת הפדגוגית ולמורי שילוב כדי לשלב אותם במערך.
 • פרוטוקול מעטפ"ת וטפסים-ללא-טפסים
  מעטפ"ת מייעלת את הטיפול בבעיות התנהגות באמצעות פרוטוקול מקצועי המבוסס על המחקרים של פרופ יריב. הוא המגדיר מראש בעיות ופתרונות, יוצר שפה משותפת וכך מייצר אפקטיביות בטיפול ומינימום טופסולוגיה.

תנאים נדרשים

 • המפגשים לצוות המורים וההורים יערכו באולם הרצאות.
 • שאר המפגשים לצוות המורים יערכו בחדר מתאים ורחב ידים (כגון ספריה, חדר מורים) שמצויד במחשב ומקרן.
 • להדרכה הפרטנית יש להעמיד לרשות המחנכים ומדריך מעטפ"ת חדר נוח ומתאים.
 • ההדרכות המקוונות מחייבים שלמורים תהיה גישה לחומרי לימוד מקוונים בבית הספר ובבית (במגזר החרדי נדאג להעברת החומרים בתקליטור בכפוף להסכמי אבטחת מידע).

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.