מהו המחקר מאחורי מעטפ"ת?

תוכנית מעטפ"ת הושקה אמנם בבתי ספר בשנת 2019, אך היא מבוססת על מחקר שהתחיל כבר ב-2014 במכללה האקדמית גורדון לחינוך בשיתוף עם מכון מופ"ת.
המחקר נערך ע"י פרופ' אליעזר יריב וכמה קבוצות מחקר ובפיקוח של פרופ' יצחק גילת, והתקבל לפירסום בקרוב בכתב העת היוקרתי Journal of Public Mental Health  

ממצאי המחקר הראו שיפור משמעותי ומובהק סטטיסטית בתפקוד הרגשי וההתנהגותי של הילדים בקבוצת הניסוי בהשוואה לקבוצת הביקורת, וכן בשחיקה ובמוטיבציה של המורות.

(אבסטרקט: WordPDF)

מתודולוגיה מקוצרת

ב-5 השנים הראשונות המחקר נעשה ישירות מול התלמיד, ואילו בשנת 2019-20 הוא נעשה בעקיפין דרך מורה שטיפלה בתלמיד. בכל השנים המחקר כלל 4 שלבים עיקריים:

א. איסוף מידע (אבחון)

80 מורות שהיו תלמידות מחקר לתואר שני במכללת גורדון בחרו בתחילת הלימודים 2 ילדים לתהליך, כאשר אחד מהם הוקצה באופן רנדומלי להיות הביקורת והשני הניסוי.
כל מורה עשתה תהליך איסוף מידע לפי פרוטוקול פשוט שנקבע מראש וכלל תצפית, שיחה ומבחן כתוב. בסיום האיבחון המורה כתבה דו"ח קצר על מצבו של הילד.

ב. תכנון ההתערבות

כל מורה קיימה שיחת תכנון עם פסיכולוג חינוכי ובמהלכה הם בנו ביחד תוכנית התערבות טיפולית. התוכנית כללה מספר פגישות פרטניות בין המורה לתלמיד, ועוד כמה שיחות מעקב קצרות בין פגישה לפגישה.
התוכנית הגדירה מיומנויות רגשיות חברתיות אותן הילד חסר ושאותן הטיפול יקנה לו, וכן דרכים להקנות לו את המיומנויות הללו. לאחר התכנון השיגה המורה הסכמה הן מצד הילד והן מצד הוריו כדי להתחיל בהתערבות.

ג. ההתערבות הטיפולית

ההתערבות נמשכה 4-8 שבועות, וכללה מספר פגישות כשבכל פגישה טיפולית המורה עסקה בהקניית מיומנות רגשית-חברתית לילד. כמו כן המורה קיימה מספר שיחות לבדיקת ההתקדמות שלו עם כלים קודמים שקיבל.

ד. משוב וטיפול לילד נוסף

לאחר סיום המהלך הטיפולי התקיימה שיחת משוב והפקת לקחים בין המורה לבין הפסיכולוג. ובעקבותיה מורות שהתחילו את המחקר בסמסטר סתיו יכלו לעשות התערבות נוספת באותה מתכונת לילד נוסף.

מחקר המשך

בשנה"ל תש"פ הוחל מחקר מתקדם יותר שטרם הסתיים שבמסגרתו המאסטרנטיות לא העבירו את הטיפול לילד בעצמן, אלא חנכו כל אחת מורה בביה"ס שלהן לבצע בעצמה את ההתערבות.

כל מאסטרנטית ביצעה למעשה את התהליך כולו בעצמה (תחת פיקוח של פרופ' יריב), כולל ליווי המורה בבחירת התלמידים, איסוף המידע, תכנון ההתערבות, ומעקב אחרי תוצאות ההתערבות.
עקב מגיפת הקורונה שהתרחשה בסמסטר ב' של שנת הלימודים כל מורה הצליחה להשלים רק התערבות אחת במקום שתיים אולם הממצאים הראשוניים מראים על תוצאות טובות מאד שכנראה לא נופלות מהתערבות שבוצעה על ידי מאסטרנטית שהיא מורה.

רוצים להצטרף למחקר שלנו בשנה הקרובה?

צרו קשר עם צוות המחקר research@maatefet.org
או התקשרו אלינו 077-5113300

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.