ביישנות

פרופ' פיליפ זימברדובשנת 1975 ערך הפסיכולוג החברתי פיליפ זימברדו מאוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה מחקר מקיף ראשון על אותה 'מחלה חברתית' המכונה ביישנות. הממצא המפתיע היה ש- 40 אחוז מתוך 800 סטודנטים ציינו שהם ביישנים. לצד הנתונים המספריים התבררה התמונה הנפשית של אותם צעירים.

מתחת למעטה של התנהגות צנועה וחרישית מסתתרת סערה נפשית ומצוקה רבה. אנשים ביישנים ספרו שהם עסוקים מאוד במודעות לעצמם, נוטים תמיד לבחון את עצמם בצורה ביקורתית ועסוקים באופן מוגזם מה אחרים חושבים עליהם. בזמן שאחרים מבלים ונהנים יחדיו עסוקים הביישנים בתכנון כיצד יופיעו בציבור ואיזה רושם יעשו ('אם אעמוד בצד השני של החדר ואעשה את עצמי מתבונן על תמונה שתלויה על הקיר, יחשבו שאני אדם שמתעניין באמנות. כך לא אהיה חייב לדבר עם אחרים').

לעיתים קרובות הם סובלים מהנסיבות החברתיות בהם הם נמצאים ('אני מרגיש רע במסיבה הזאת בגלל שאינני יודע מה לומר וכולם מתבוננים בי'). בכל אותו זמן ליבם דופק בחוזקה, הדופק שלהם מואץ, הפרפרים מתרוצצים בבטן – סימנים חריפים של לחץ ומצוקה.

מהו המחיר של ביישנות

המחיר הנפשי שמשלמים הביישנים אינו קטן. הם מתקשים להכיר אנשים ולרכוש חברים. עקב כך הם חשים בדידות ולעיתים שרויים בדיכאון. ישנן גם בעיות קוגנטיביות כמו הקושי לחשוב בבהירות בנוכחותם של אחרים. הביישן מתבלבל לעיתים קרובות במהלך שיחה ומבלבל אחרים שמנסים להתייחס לדבריו.

הם מופיעים לעיתים כסנובים או כאלה שאין להם עניין באחרים בעוד שלמעשה הם פשוט עצבניים. מכיוון שהם עסוקים מאוד בכל פרט ופרט של הופעתם והתנהגותם נקרעים הביישנים בין שני סוגי חששות: מחד להיות בלתי נראים ובלתי משמעותי לאחרים, ומאידך גיסא ללהתגלות כאנשים חסרי יכולת וחשיבות. מאמרו של זימברדו הביא לגל של תגובות ובקשות עזרה ופתח במקביל ענף שלם של מחקר שניסה לאתר את הגורמים לביישנות ואת הגורמים לטפל בה.

אתם מוזמנים לקרוא כאן את שאר המאמרים שלנו על ביישנות, אבל אם הגעתם עד לכאן אז כנראה שהנושא נוגע לכם אישית, ולכן אתם מוזמנים לשמוע על הסדנה שלנו לביישנות

01/04/2020

0 responses on "ביישנות"

Leave a Message

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.