ביישנות מתפתחת בחוג המשפחה

מחקר התפתחותי מעלה תופעה תמוהה: רק 15% עד 20% מהתינוקות נולדים ביישנים, אבל מחצית מהאנשים מספרים שהיו או שהם עדיין כאלה. כיצד הדבר מתרחש? הגיוני להסיק שהדבר קורה במהלך הדרך. מקור אחד רב עוצמה הוא טבעם של הקשרים הרגשיים שנוצרים בין ההורים לבין הילד.

לדעת פול פילקוניס, ילדים אשר חוו התקשרות חרדה ולא בטוחה בילדותם עלולים להפוך לביישנים. ההתקשרות של ילדים להוריהם נבנית מתוך הנסיונות היום יומיים של אכילה וטיפול. כאשר כל אלה אינם עקביים ואינם אמינים ההורים אינם מסוגלים לספק את צרכיו של הילד לבטחון , לחיבה. כתוצאה מכך הופכים הקשרים האלה לבלתי בטוחים.
מכיוון שהתקשרות התינוק אל הוריו היא הקשר הראשון שהוא חווה, היא הופכת לסגנון והמטען איתו ילך בשנים הבאות. למרות שאין מחקרי אורך אודות התפתחות של ביישנות מגילאים צעירים ועד הבגרות, יש מחקר המראה שהתקשרות מוקדמת ובלתי בטוחה מנבאת הופעה של ביישנות בשנים הקרובות .

ילדים מפנימים מגיל צעיר את התחושה

למעשה, ההתקשרות הזו מזינה את עצמה. משום שהקשרים אינם טובים, ילדים מפנימים מגיל צעיר את התחושה שהם אלה שיש להם בעיות בקשר הזה. הם מכלילים את ההתנסות הזאת ומאמינים גם בשנים הבאות שהמורים, החברים וכל המבוגרים לא כל כך מחבבים אותם. הילדים האלה הם בעלי צרכים נרקסיסטיים פגיעים – הפגיעה בתפיסת העצמי מוקדמת ועמוקה ומתעוררת בקלות כל אימת שעולה גורם המאיים על הדימוי העצמי. הילדים האלה מתאכזבים במהרה מאיכות הקשרים שיש להם עם אחרים. הם ממהרים לחוש שדוחים אותם, שהם אשמים, שמלגלגים עליהם. למעשה, הם חשים בהתמדה את אותה תבוסה עצמית, מפרשים אפילו הצלחה ככשלון. יש להם תפיסה שלילית של עצמם, הם משוכנעים שיחסיהם עם אחרים גרועים. הילדים שיש להם נרקסיסטיות פגיעה נמנים הם אלה שאינם מחצינים את הביישנות שלהם. כלפי חוץ נדמה שהם חשים בנוח במצבים חברתיים, אבל מתחת לפני השטח הם פשוט מענים את עצמם. זהו סוג של ביישנות שקשה לתקנו, אפילו בעזרת פסיכותרפיה. אבל לפעמים הנסיבות עוזרות להיפטר מהתכונה הזו.

בגיל הנעורים הדברים השתנו

בחופשת הקיץ של כיתה ז' עברנו דירה, לשכונה בה גרו כל הבנות הפופלאריות בכיתה. התחלתי ללכת אתן מדי בוקר לבית הספר. כך למדתי להכיר אותן והן אותי. זו הייתה פריצת דרך, להצטרף לקבוצה החזקה בנסיבות נינוחות ולא מאיימות. אחר כך גם התחלנו לבלות ביחד גם מחוץ לשעות הלימודים. בתקופה זו הצטרפתי לתנועת נוער, תחילה בקבוצה עם ילדות יותר צעירות (אתן הרגשתי מצוין) ואחר כך עם החברות מבית הספר. בהדרגה הפכתי להיות ה'פסיכולוגית' שלהן. כולן באו להתייעץ איתי על הבעיות שלהן. אני לא יודעת מאיפה היה לי אומץ להגיד את כל השטויות שאמרתי להן. אז גם החל הקשר עם הבנים. היו כמה בנים שגרו קרוב אלינו ונהגנו ללכת לתנועת הנוער ביחד. זה מאוד חיזק את הביטחון העצמי שלי. בין הבנים היה גם יצחק שהיה מאוד מקובל אצלנו. הוא נצמד אלי ולא הרפה. פעם עמדתי בתפילה ליד הפרגוד שהפריד בין הבנים לבנות ופתאום הוא דרך לי על הרגל. זו הייתה התקופה הכי יפה בחיים שלי, שהרגשתי בה מאוד מחוזרת, מקובלת, עם הרבה טלפונים. כעת המעמד שלי היה כל כך טוב שלא חששתי עוד שיתרחקו ממני.

עד היום, כשאני מגיעה למקום חדש לוקח לי זמן עד שאני תופסת את המקום שלי, עד שאני מתחילה לדבר. השנה חזרתי ללמוד בתכנית לאנשי מקצוע בכירים וגם הפעם הייתי בין האחרונים שדיברו. יש בזה משהו מלחץ – מה יחשבו על זה שאני לא מדברת. אני מאוד ביקורתית כלפי עצמי בהחלטה מה לומר ומתי, כיצד להגיד דברים משמעותיים. מפריע לי שיש בקבוצת הלימוד שלנו כמה 'קשקשניות' שתמיד יש להן מה להגיד, לרוב דברים שאינם תורמים. לעומת זה, בחתונות ואירועים ציבוריים אני מרגישה נוח, מסתובבת כדי לפגוש אנשים, נהנית מהקהל.

ביישנות עלולה להתפתח גם בגיל יותר מאוחר

בתקופות מעבר התפתחותיות ( כגון גיל ההתבגרות ) כאשר ילדים עומדים בפני אתגרים חדשים ביחסים עם חבריהם , לדוגמא : הכניסה אל העולם החברתי והלימודי של היסודי עלולה להביא ילדים להלם מעבר וקשיי הסתגלות ביחסיהם עם אחרים . המורות עלולות להצמיד להם את התווית ביישן , סטיגמה שהם עלולים לאמץ אותה ולהתנהג על פיה . גיל ההתבגרות הינו משוכה נוספת שעלולה להפיל את המתבגרים להתנהגות ביישנית. לא רק שגופם של המתבגרים משתנה אבל גם מגרש המשחקים החברתי והרגשי זוכה להגדרה חדשה.

כעת האתגר הוא לחבר את המיניות ואת הקשר האינטימי עם מערכות יחסים שהתאפיינו עד כה בקשרי משפחה. זוהי מטלה מורכבת.
גם מבוגרים אינם חסינים. ביישנות עלולה להתעורר כתוצאה ממשברים ומהמורות בחיים, גירושין באמצע החיים זו רק דוגמא אחת. טווח רחב של בעיות חדשות הקשורות ליחסים עם אחרים במיוחד כאשר מבקשים לשקם וליצור יחסים חברתיים חדשים, עלולים להביא אל אותו חוסר ביטחון חברתי. גם פיטורים מעבודה עבור אנשי קריירה שאיבדו משרה בה החזיקו זמן רב עלולה לעורר תחושות והתנהגות דומות.

01/04/2020

0 responses on "ביישנות מתפתחת בחוג המשפחה"

Leave a Message

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.