אזעקות, פוסט טראומה וספר ישן שעושה קמבאק


בשעות ובימים הקרובים הרבה טראומות יהפכו לפוסט-טראומות. כאשר מבצע 'שומר חומות' מגיע להפסקת אש, והאזעקות, ההפצצות, הלינצ'ים מתקרבים (כולנו מקווים) לסיומם מתחילה המלחמה על השלמות הרגשית שלנו ושל ילדינו.

והנושא הזה של טראומה שהופכת לפוסט טראומה, ואז פוסט-טראומה שהופכת להפרעת חרדה פוסט טראומטית (PTSD) עקב טיפול רגשי לקוי וחסר שנובע ממחסור במענה טיפולי היא נושא שצריך היה להעסיק את מקבלי ההחלטות שלנו.

אזעקות ופוסט טראומה
יירוטים מעל אשקלון, 2021

פוסט טראומה ואני

כך שהנושא הזה אמנם רלוונטי עכשיו לכולנו. אבל בשבילי הוא רלוונטי כבר 40 שנה, מהימים שסיימתי את התואר השני בפסיכולוגיה וחזרתי לקיבוץ הקטן בצפון בשיאן של הקטיושות. הצטרפתי אז ל'מרכז לשעת חירום' שבדיוק הוקם בשירות הפסיכולוגי של עיריית קרית שמונה והיה אולי הגוף הראשון שעסק בטיפול רצוף באוכלוסיה הנתונה למצב בלתי פוסק של לחימה. משהו שכל תושב שדרות והעוטף מכיר כבר שנים.

אחד הדברים שלמדתי שם היה החשיבות של טיפול מיידי. שהאיכות של הטיפול חשובה, אבל התיזמון חשוב יותר. שהרבה יותר קל לטפל בבעיות אחרי שעה מאשר אחרי יום, ואחרי יום מאשר אחרי שבוע. למעשה העקרון הזה מלווה אותי עד היום במעטפ"ת – עדיף טיפול מהיר וטוב שמונע בעיות על פני טיפול איטי ומצויין שמנסה לפתור אותן אחרי שכבר קרו.

כל יום לומדים משהו חדש. במיוחד במזרח התיכון

אבל גם אחרי עשורים של עבודה בשדה ובמחקר, אפשר ללמוד משהו חדש. וכך יצא שממש באזעקות האחרונות, כשהדיבורים על הפסקת אש כבר הפכו למוחשיים בדיוק התחלתי לקרוא את ספרו של בסל ון דר קולק "נרשם בגוף" (הוצאת פרדס, 2021). זהו ספר מרתק על טראומה וטיפול בפוסט טראומה.

בפרק הראשון הוא מתאר את ההתנסויות הראשונות שלו כפסיכיאטר צעיר בטיפול בחיילים משוחררים הלומי קרב ממלחמת וייטנאם שהגיעו למרפאה שלו. באותה תקופה לא היה כמעט ידע על המאפיינים של הסינדרום ועל הדרכים לטפל בה. דר קולק מספר שספרי הפסיכיאטריה לא הועילו ולעתים הטעו את המטפלים ב PTSD.

טיפול בפוסט טראומה

"היעדר ספרות על התחום היה מגבלה, אך מורי הדגול אלווין סמרד (Elvin Semrad) לימד אותנו ספקנות ביחס לספרי לימוד. יש לנו רק ספר לימוד אמיתי אחד, נהג לומר: המטופלים שלנו.

עלינו לסמוך רק על מה שניתן ללמוד מהם – ומנסיוננו האישי. זה נשמע פשוט אך גם כאשר סמרד דחף אותנו להסתמך על ידע עצמי,

הוא הזהיר אותנו כמה התהליך הזה קשה, משום שכבני אדם אנו נוטים לאופטימיות ולתקווה, ואלה מערפלות את האמת. אני זוכר שאמר: "מקור הסבל הגדול ביותר שלנו הם השקרים שאנו מספרים לעצמנו".

אני מאחל לכולנו שהידע הזה ישמש אותנו בעתיד בעיקר בתיאוריה, אבל ליתר בטחון, אם יש בסביבה שלכם מישהו שנחשף לטראומה, חשוב שתפנו אותו כמה שיותר מהר לטיפול. ייתכן שהכל בסדר ובזבזתם שעה מהחיים ולא קרה כלום. אבל ייתכן שהצלתם את השלמות הרגשית והנפשית שלו או שלה.

אל תחכו.

22/05/2021

0 responses on "אזעקות, פוסט טראומה וספר ישן שעושה קמבאק"

Leave a Message

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© 2021 eliezeryariv.com . All rights reserved.